Odbiór mieszkania od dewelopera związany jest z pewnymi formalnościami. Z racji, że zakup nieruchomości to spora inwestycja, trzeba mieć świadomość, co sprawdzać przy odbiorze mieszkania. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko jest wykonane zgodnie z umową, a w przyszłości unikniesz problemów, które mogłyby się pojawić w przypadku pewnych przeoczeń.

Ostatnie mieszkania 3 pokojowe

SPRAWDŹ 98 MIESZKAŃ

Pierwsze mieszkanie dla młodych 2023 – kto może skorzystać z programu?

 

Jeśli kupisz nowe mieszkanie Poznań, przed podpisaniem umowy przenoszącej własność z dewelopera na nabywcę, należy sprawdzić stan techniczny lokalu. W ramach takiego spotkania — jeszcze przed odebraniem kluczy — możesz upewnić się, że wszystko zgadza się z ustalonymi w ramach umowy deweloperskiej standardami. Techniczny odbiór mieszkania od dewelopera unormowany jest prawnie i dotyczy on sytuacji, w której mieszkanie zostało kupione przed zakończeniem budowy i otrzymaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku. Wcześniej przez obydwie strony powinna zostać podpisana umowa deweloperska.

Co sprawdzać przy odbiorze mieszkania?

Tak jak wspomnieliśmy, techniczny odbiór mieszkania ma na celu zweryfikowania tego, czy standardy oddawanego mieszkania zgadzają się z tym, co zostało określone w umowie deweloperskiej.

W przypadku mieszkań, ktore oferuje deweloper Poznań, lokal jest przeznaczony do odbioru w stanie deweloperskim. Oznacza to moment, w którym można rozpocząć prace wykończeniowe mieszkania. W takim razie, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Zgodność rozkładu mieszkania z planem

W pierwszej kolejności należy się upewnić czy metraż i rozkład mieszkania zgadza się z tym, co zakładał plan lokalu w momencie podpisania umowy deweloperskiej np. na mieszkanie trzypokojowe. Właśnie w tym dokumencie powinien pojawić się zapis informujący o dopuszczalnej różnicy.

Równe podłogi i pion ścian oraz sufitów

W każdym z pomieszczeń podłoga powinna być gładka. Nie powinno być widocznych żadnych ślad napraw czy pęknięć.
To samo dotyczy ścian i sufitów. Ich powierzchnie nie mogą mieć wybrzuszeń oraz elementów wskazujących na wilgoć. Jeśli pojawiłyby się widoczne przebarwienia mogłoby to oznaczać wady konstrukcyjne dachu.

Stolarka okienna i drzwiowa

Stan deweloperski obejmuje także okna i drzwi wejściowe. Co sprawdzać przy odbiorze mieszkania w tej kwestii? Przede wszystkim upewnij się, czy wszystkie mechanizmy działają prawidłowo – okna i drzwi łatwo się otwierają oraz co bardzo ważne – czy są szczelne.

Instalacje

Odbiór techniczny mieszkania pozwala też zweryfikować prawidłowy montaż i działanie odpowiednich instalacji. Jeżeli w mieszkaniu jest dostęp do gazu, upewnij się czy jest on odpowiednio zabezpieczony. Jeśli chodzi natomiast o instalacje elektryczne, to rozmieszczenie punktów świetlnych i gwiazdek również powinno być Ci przedstawione już wcześniej. Na tym etapie warto zweryfikować, czy wszystko się zgadza, a testując przyniesione ze sobą żarówki łatwo sprawdzisz, czy jest prąd.

W przypadku instalacji grzewczych kluczowe jest sprawdzenie rozmieszczenia danych elementów i weryfikacja prawidłowego działania. Podobnie w przypadku instalacji kanalizacyjno-wodociągowych.

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to moment, w którym po zakończeniu budowy można zweryfikować czy wszystko zostało wykonane zgodne z planem. Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, ale co w przypadku wystąpienia pewnych nieprawidłowości?

Spisanie protokołu odbioru technicznego

Techniczny odbiór mieszkania, na którym pojawia się deweloper i nabywca mieszkania powinien zakończyć się spisaniem protokołu odbioru technicznego. Wszelkie usterki wskazane przez osobę kupującą mieszkanie powinny zostać wskazane właśnie w tym dokumencie. Wykonawca jest zobowiązany naprawić je w terminie wskazanym w umowie deweloperskiej.

Przekazanie kluczy

Odbioru technicznego mieszkania nie można mylić z przekazaniem kluczy. Jest to możliwe dopiero po podpisaniu umowy przekazania praw własności, co następuje po odbiorze mieszkania, który wskazuje na to, że wszystko wykonano zgodnie z umową.

Jeśli wiesz już, jak odebrać mieszkanie od dewelopera, warto dowiedzieć się, gdzie kupić mieszkanie w Poznaniu. Bułgarska 59 to inwestycja, która z pewnością przypadnie Ci do gustu. Zarówno pod względem standardów, jak i lokalizacji. Proponowana przez nas cena mieszkań Poznań również Cię zadowoli!

Decyzja podjęta ? – Napisz do nas!

    *Wyrażenie zgód marketingowych jest niezbędne do wysłania formularza