Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Jakie czynniki uznaje się za kluczowe przy wyborze własnego M? I przede wszystkim – jakie pułapki czyhają na tych, którzy pierwszy raz nabywają nieruchomość? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego na temat mieszkań!

Ostatnie mieszkania 3 pokojowe

SPRAWDŹ 98 MIESZKAŃ

Pierwsze mieszkanie dla młodych 2023 – kto może skorzystać z programu?

 

Decyzja o kupnie własnego mieszkania to bardzo ważny krok w życiu każdego. Ci, którzy się na niego decydują, kierują się chęcią poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa w przyszłości. Jednak nie wszyscy są w stanie pokryć taką inwestycję z własnych oszczędności. Właśnie do nich skierowany jest program Pierwsze Mieszkanie 2023. By móc z niego skorzystać, trzeba spełniać podstawowe warunki.

Przede wszystkim przynajmniej jedna z osób (w przypadku małżeństw lub rodzin z dziećmi) musi należeć do grupy osób poniżej 45 roku życia. System dopłat do kredytu obciąża budżet państwa, dlatego środki przeznaczone na projekt są ograniczone. Właśnie dlatego wskazano limit wiekowy do momentu, w którym najczęściej podejmujemy decyzję o założeniu rodziny czy zainwestowaniu we własną nieruchomość.

Program Mieszkanie dla Młodych, który zacznie obowiązywać 1 lipca 2023 roku, zapewnia możliwość uzyskania dopłat do kredytu na zakup mieszkania wyłącznie osobom, które wcześniej nie były właścicielami tego typu inwestycji. Wyjątkiem w takiej sytuacji są rodziny, które mają co najmniej dwójkę dzieci. Jednak posiadane do tej pory mieszkanie nie może być większe niż 50 m², a w przypadku posiadania czwórki dzieci - 90 m². Natomiast jeśli chodzi o mieszkanie, na które chcemy uzyskać wsparcie w ramach programu, to nie ma określonego limitu ceny za m².

Program Pierwsze Mieszkanie – na czym polega?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Podstawowe zasady

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Dobra wiadomość jest taka, że w dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy (choćby w Internecie) pozwala doskonale przygotować się do zakupu nieruchomości. Nieco gorsza zaś jest taka, że sprawdzić musimy niemalże wszystko, dlatego na początek wart uzbroić się w cierpliwość. A najlepiej – sporządzić listę najważniejszych rzeczy do sprawdzenia. To:

  • otoczenie budynku – zacznij od tego, by dobrze sprawdzić lokalizację bloku (odległość od centrum, dostęp do usług publicznych, place zabaw, infrastruktura drogowa, komunikacja miejska). Niemniej ważna jest sama estetyka osiedla: chyba nikt nie przepada za betonozą pozbawioną zieleni, zatem sprawdź, czy w okolicy Twojego bloku są urządzone zieleńce lub parki – w takich miejscach po prostu żyje się przyjemniej,
  • planowane inwestycje w pobliżu – ucieszyłeś się, bo z okna nowego mieszkania widzisz piękne drzewa? Sprawdź, czy za chwilę nie wyrośnie tutaj kolejny blok, centrum handlowe czy biurowiec. W tym celu warto skorzystać z publicznych wyszukiwarek, takich jak Geoportal czy RWDZ,
  • stan i wyposażenie budynku – czyli zadbana i ocieplona elewacja, czysta klatka schodowa, brak wilgoci czy pleśni na ścianach, a także udogodnienia (windy, zsypy itd.),
  • stan techniczny lokalu – w samym mieszkaniu warto dokonać przeglądu instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, a także stanu podłóg, ścian i stolarki okienno-drzwiowej pod kątem pęknięć, rys czy ubytków. Dopytaj o rodzaj ogrzewania (miejskie lub obsługiwane za pomocą pieca) oraz o dostawcę mediów (od tego będą zależały rachunki w przyszłości),
  • czynsz – warto dowiedzieć się, co wchodzi w skład comiesięcznych składek: czy opłacamy fundusz remontowy oraz utrzymanie bloku i otoczenia,
  • uregulowany stan prawny lokalu – czy jest księga wieczysta, kto jest właścicielem, czy mieszkanie jest zadłużone itd.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Powyżej opisane porady dotyczą nieruchomości ogółem. Natomiast w zależności od tego, czy będzie to mieszkanie z rynku wtórnego, czy też prosto od dewelopera, trzeba będzie wziąć na tapet dodatkowe kwestie.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego? Każdy, kto wybiera opcję własnego M z pierwszej ręki, liczy na to, że budynek będzie wykonany z zastosowaniem nowoczesnych materiałów oraz rozwiązań technicznych. Krótko mówiąc, chce mieć pewność, że płaci za doskonały standard wykończenia. Dlatego też polecamy przed zakupem zapoznać się z prospektem informacyjnym dotyczącym inwestycji – deweloper ma obowiązek przedstawić go klientowi na jego prośbę.

Zwróć uwagę także na dotrzymywanie terminów (zakończenie budowy, przekazanie kluczy), a także na to, czy lokal nie ma ukrytych kosztów (niektórzy deweloperzy wymagają np. wykupienia miejsca w garażu). Przed ostateczną decyzją o zakupie warto podpisać umowę przedwstępną, w której określone będą m.in. szczegółowy metraż, przynależne pomieszczenia oraz możliwość wykonywania przeróbek na własny koszt.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?

Zobaczmy teraz, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego. Tego rodzaju nieruchomości zazwyczaj są już kompletnie wyposażone, mamy więc znacznie więcej rzeczy do sprawdzenia. Weryfikacji wymaga m.in. stan techniczny sprzętów RTV i AGD, lamp i mebli w zabudowie. Uwaga! Przed zakupem dopytaj sprzedającego, które z elementów wyposażenia wchodzą w skład mieszkania – może okazać się, że część rzeczy poprzedni lokator zamierza zabrać ze sobą.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego powinieneś dokładniej przyjrzeć się instalacjom oraz ścianom, podłogom czy oknom. Dlaczego? M prosto od dewelopera to pusty lokal, w którym łatwo jest gołym okiem wyłapać pęknięcia czy zacieki. Trudniej robi się, gdy sprawdzamy pomieszczenia już urządzone – może okazać się, że za którąś z szaf jest rysa na ścianie, a półki w łazience skutecznie maskują pleśń i ślady wilgoci. Daj sobie więcej czasu na oględziny i nie bój się zadawać pytań!

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę? Podsumowanie

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, niezależnie od tego, czy jest ono z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Jeśli właśnie przymierzasz się do tej ważnej życiowej decyzji, jaką jest zakup własnego M, koniecznie zobacz nasze nowe mieszkania Poznań zlokalizowane w dzielnicy Grunwald. Deweloper Poznań, który tworzy prestiżową inwestycję przy Bułgarskiej 59, to sprawdzona i doświadczona firma, która zapewnia mieszkania w najwyższej jakości, z dostępem do wszystkich niezbędnych usług.

Nowe inwestycje Poznań – zobacz, jak możesz mieszkać!

Decyzja podjęta ? – Napisz do nas!

    *Wyrażenie zgód marketingowych jest niezbędne do wysłania formularza