Dom czy mieszkanie? Przed takim dylematem staje niejeden przyszły nabywca nieruchomości. Obydwa rozwiązania niewątpliwie mają wiele zalet, warto jednak dobrze się zastanowić, czy duży dom na pewno jest nam potrzebny i czy znajdziemy środki niezbędne na budowę lub kupno gotowego budynku. W poniższym artykule postaramy się pokazać, czym warto kierować się przy wyborze pomiędzy domem a mieszkaniem. Zapraszamy do lektury!

Ostatnie mieszkania 3 pokojowe

SPRAWDŹ 98 MIESZKAŃ

Pierwsze mieszkanie dla młodych 2023 – kto może skorzystać z programu?

 

Decyzja o kupnie własnego mieszkania to bardzo ważny krok w życiu każdego. Ci, którzy się na niego decydują, kierują się chęcią poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa w przyszłości. Jednak nie wszyscy są w stanie pokryć taką inwestycję z własnych oszczędności. Właśnie do nich skierowany jest program Pierwsze Mieszkanie 2023. By móc z niego skorzystać, trzeba spełniać podstawowe warunki.

Przede wszystkim przynajmniej jedna z osób (w przypadku małżeństw lub rodzin z dziećmi) musi należeć do grupy osób poniżej 45 roku życia. System dopłat do kredytu obciąża budżet państwa, dlatego środki przeznaczone na projekt są ograniczone. Właśnie dlatego wskazano limit wiekowy do momentu, w którym najczęściej podejmujemy decyzję o założeniu rodziny czy zainwestowaniu we własną nieruchomość.

Program Mieszkanie dla Młodych, który zacznie obowiązywać 1 lipca 2023 roku, zapewnia możliwość uzyskania dopłat do kredytu na zakup mieszkania wyłącznie osobom, które wcześniej nie były właścicielami tego typu inwestycji. Wyjątkiem w takiej sytuacji są rodziny, które mają co najmniej dwójkę dzieci. Jednak posiadane do tej pory mieszkanie nie może być większe niż 50 m², a w przypadku posiadania czwórki dzieci - 90 m². Natomiast jeśli chodzi o mieszkanie, na które chcemy uzyskać wsparcie w ramach programu, to nie ma określonego limitu ceny za m².

Program Pierwsze Mieszkanie – na czym polega?

Dom czy mieszkanie – od czego powinien zależeć wybór?

Zakup nieruchomości to bardzo ważna decyzja, zwykle wiążąca na najbliższe kilka, a nawet kilkadziesiąt lat, do tego nie ukrywajmy, także kosztowna. Dobrze jest więc najpierw dokładnie przemyśleć wybór oraz zastanowić się nad naszymi potrzebami.

Główną różnicą między domem a mieszkaniem jest wielkość powierzchni. W przypadku tego pierwszego zazwyczaj mamy nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o metraż czy ilość pomieszczeń, zaś mieszkania rzadko kiedy mają więcej niż 100 m2. Masz liczną rodzinę i chcesz, aby każdy jej członek miał odrobinę prywatności? Zapewne lepszym wyborem będzie dla Ciebie duży dom. Jeśli jednak przeraża Cię wizja wieloletniej budowy, a później utrzymywania ponad stumetrowej powierzchni, lepiej postaw na mieszkanie!

Gdy wybierasz lokum dla mniejszej liczby domowników, zastanów się, czy lepszy będzie dla Was mały dom, czy mieszkanie. Pamiętaj jednak, że zakup domu zawsze będzie droższą opcją, gdyż w grę wchodzi jeszcze nabycie działki (chyba że jesteś szczęśliwym posiadaczem ziemi przeznaczonej pod budowę).

Dom czy mieszkanie – wady i zalety obu rozwiązań

Zalety i wady mieszkań

Mieszkanie czy dom – jakie są wady i zalety obu możliwości? Najważniejsze plusy, jakie niesie za sobą wybór własnego M prosto od dewelopera to:

  • łatwa dostępność – na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert (sprawdź nowe mieszkania Poznań) w niemalże każdej lokalizacji. Zdarza się, że idealne mieszkanie udaje się znaleźć już po kilku dniach poszukiwań,
  • lokalizacja – jeśli interesują nas dzielnice bliżej centrum, znacznie więcej opcji do wyboru zyskamy, gdy zdecydujemy się na mieszkanie. Domy zazwyczaj powstają na peryferiach miast, gdzie dostęp do usług publicznych jest ograniczony, a dojazd do śródmieścia może zajmować sporo czasu,
  • mniejsza powierzchnia do urządzania – a co za tym idzie, krótszy czas poświęcony na wykończenie lokum,
  • bezpieczeństwo – ze względu na licznych sąsiadów wokół, mieszkania znacznie radziej padają łupem złodziei. Dom w odosobnionym miejscu, niewyposażony w systemy alarmowe może być łatwiejszym celem.

Jeśli chodzi o wady mieszkań, do takich zaliczyć można ewentualny hałas (wiele zależy tu od tego, na jakich sąsiadów trafimy), a także wysoka cena za metr kwadratowy. Jeśli wolisz ciszę i spokój, a także preferujesz miejsca oddalone od tętniącego życiem centrum, dom będzie dla Ciebie lepszą opcją.

Zalety i wady domów

Jakie zalety mogą przemawiać za wyborem domu? Sprawdźmy:

  • większa powierzchnia – w przypadku domu jedynymi ograniczeniami co do wielkości pomieszczeń są rozmiary posiadanej działki oraz fundusze, jakimi dysponujemy. Możemy zaplanować układ tak, jak tylko chcemy, uwzględniając także schowki, garderoby czy dodatkową łazienkę,
  • zieleń wokół budynku – posiadanie ogrodu to niewątpliwy plus, choć również wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Dobrze utrzymany ogród to nie tylko ozdoba domu, ale także przestrzeń służąca do spędzania czasu np. ze znajomymi przy grillu,
  • cisza, spokój i znacznie mniej sąsiadów, niż w przypadku bloku.

Z kolei do wad tej opcji można zaliczyć wysokie koszty utrzymania domu, budowa trwająca często latami, a także odległość od miejsc typu placówki zdrowotne, szkoły, restauracje czy sklepy.

Co tańsze – dom czy mieszkanie 2023 r.

Co tańsze – dom czy mieszkanie? Co bardziej opłaca się w 2023 roku? Trudno o dokładne szacunki, bowiem wszystko zależy od wielkości lokalu bądź budynku, lokalizacji, a także oczekiwanego standardu wykończenia. Ceny mieszkań w zależności od miasta wahają się między 7 a 12 tysięcy za metr kwadratowy, mowa tu jednak o stanie deweloperskim. Do tego doliczyć trzeba koszty urządzenia i wyposażenia, które zwykle sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przy budowie domu cena za m2 jest niższa (około 3,5-6 tysięcy zł), natomiast łączna kwota może być podobna lub wyższa niż za mieszkanie, ponieważ w grę wchodzi znacznie większa powierzchnia. Sama budowa to nie koniec: trzeba dodać jeszcze koszt zakupu działki pod budowę oraz podłączenia mediów: prądu, wody i kanalizacji.

Mieszkanie czy dom? Zobacz nasze propozycje!

Jesteś zwolennikiem prostszych rozwiązań? Wybierz mieszkanie w stanie deweloperskim – oferuje je sprawdzony deweloper Poznań, który obecnie realizuje inwestycję Bułgarska 59 w dzielnicy doskonale skomunikowanej z centrum, wyposażonej we wszystkie niezbędne usługi oraz zieleń. Sprawdź nasze nowe inwestycje Poznań i wybierz swoje miejsce do życia!

Decyzja podjęta ? – Napisz do nas!

    *Wyrażenie zgód marketingowych jest niezbędne do wysłania formularza