Jak przebiega proces budowy mieszkań, z jakich etapów się składa i ile mniej więcej trwa każdy z nich? Proces budowy mieszkań to zwykle skomplikowana, wieloetapowa procedura, która może zająć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Budowa mieszkań to w końcu nie tylko same fizyczne prace przy stawianiu ścian i wznoszeniu kolejnych pięter, ale także sporo formalności i papierologii. Jeśli zamierzasz kupić mieszkanie w nowo powstającej inwestycji, dowiedz się najpierw, ile może potrwać budowa — dzięki temu będziesz mógł oszacować wstępny termin oddania budynku do użytku.

Ostatnie mieszkania 3 pokojowe

SPRAWDŹ 98 MIESZKAŃ

Pierwsze mieszkanie dla młodych 2023 – kto może skorzystać z programu?

 

Budowa mieszkań w Polsce wiąże się z licznymi procedurami administracyjnymi, zaczynając od uzyskania niezbędnych uzgodnień i pozwoleń na budowę, poprzez terminową pracę głównego wykonawcy, na ustaleniu wielkości inwestycji kończąc. Ile to wszystko trwa? Przy założeniu, że cały proces budowy mieszkań przebiega prawidłowo, bez utrudnień czy nieprzewidzianych przerw, może on trwać od półtora roku do maksymalnie 2,5 lat (przy dużej inwestycji).

Zastanawiasz się, jak przebiega proces budowy mieszkań na poszczególnych etapach, od fundamentów do wykończenia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jakie są etapy budowy mieszkań?

Jak przebiega proces budowy mieszkań i z jakich etapów się składa? Poniżej omówimy cały proces budowy mieszkań krok po kroku, pomijając wcześniejsze procedury prawno-administracyjne, takie jak nabycie własności gruntu, uzyskanie warunków zabudowy czy też pozwolenia na budowę:

  • Etap I: rozpoczęcie budowy — w zależności od wielkości inwestycji, etap ten może zająć nawet kilka miesięcy. W tym czasie trwa dopracowywanie projektu budynku, kompletowanie niezbędnej dokumentacji czy też ustalanie harmonogramu prac budowlanych,
  • Etap II: stan surowy otwarty — to inaczej niewykończony dom bez instalacji. Na tym etapie powstaje jedynie sama konstrukcja obiektu, czyli mury, ściany oraz pokrycie dachowe,
  • Etap III: stan surowy zamknięty — zamknięcie oznacza montaż przewidzianej stolarki okiennej oraz drzwiowej w budowanym obiekcie,
  • Etap IV: stan deweloperski — tak określa się mieszkania wyposażone we wszystkie instalacje oraz media przewidziane przez inwestora do wykonania. Mowa więc o doprowadzeniu prądu, gazu, sieci internetowej czy wody, wykonaniu wylewek i otynkowanych ścian, montażu gniazdek. Lokale w stanie deweloperskim są gotowe do oddania świeżo upieczonym właścicielom, którzy we własnym zakresie zadbają o wykończenie oraz urządzenie swoich mieszkań.

Po osiągnięciu stanu deweloperskiego można oficjalnie ogłosić zakończenie budowy oraz uzyskuje się pozwolenie na użytkowanie.

Zakończenie

Wiesz już, jak przebiega proces budowy mieszkań na poszczególnych etapach. Na zakup wymarzonego gniazdka możesz zdecydować się na każdym z czterech opisanych wyżej etapów — pod warunkiem że inwestor oficjalnie rozpoczął sprzedaż budowanych mieszkań.

Planujesz kupić mieszkanie w stolicy Wielkopolski? Sprawdź nasze nowe inwestycje Poznań — nowoczesne osiedle zlokalizowane w dzielnicy Grunwald, przy ulicy Bułgarskiej. Nasze nowe mieszkania Poznań to doskonała propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób mieszkających w pojedynkę.

Deweloper Poznań — zobacz, co możemy Ci zaoferować i wybierz najlepsze miejsce do życia!

Decyzja podjęta ? – Napisz do nas!

    *Wyrażenie zgód marketingowych jest niezbędne do wysłania formularza