Podatki od nieruchomości to gorący temat, który interesuje wielu z nas. Ile wynosi podatek od spadku mieszkania, a ile od zakupu nowego lokum? Kogo dotyczy obowiązek podatkowy? Jak uniknąć wysokich podatków przy zakupie mieszkania? Nie przepłacaj podatku dochodowego przy zakupie mieszkania — poznaj nasze sprawdzone porady ekspertów, które przedstawiamy w poniższym artykule.
Każdy, kto zamierza kupić mieszkanie, musi liczyć się z tym, że cena za sam lokal to nie koniec wydatków związanych z nabyciem nieruchomości. Należy doliczyć jeszcze dodatkowe koszty, takie jak podatek od mieszkania. Podobnie jest w przypadku otrzymania lokalu mieszkalnego w spadku — i w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do uiszczenia dodatkowych opłat. Jak zatem sprawić, by były one jak najniższe? Przeczytaj!
Pierwsze mieszkanie dla młodych 2023 – kto może skorzystać z programu?
Jak uniknąć wysokich podatków przy zakupie mieszkania i dlaczego warto zrobić wszystko, by zmniejszyć tę kwotę? Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wiąże się z niemałymi kosztami. Nie wszystko możemy pokryć z kredytu — aby go otrzymać i kupić wymarzone M, musimy najpierw zainwestować w nie sporo własnych oszczędności. Mowa tu o takich wydatkach, jak wkład własny, ubezpieczenie czy wspomniany podatek od nieruchomości. Do tego zazwyczaj dochodzą koszty urządzenia własnego gniazdka. Gdyby to wszystko zsumować, wychodzi naprawdę spora kwota!
Dlatego tak istotne jest, by szukać oszczędności wszędzie, gdzie tylko się da. Przy odrobinie wiedzy i sprytu można zaoszczędzić także na wysokim podatku od mieszkania. Jak to zrobić? Wyjaśniamy to w poniższych akapitach.
Jakie są największe wyzwania przy obliczaniu podatku przy kupnie mieszkania
Gdy decydujemy się na kupno mieszkania, musimy liczyć się z wieloma wydatkami. Sam podatek wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych — i to niezależnie od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego płaci się tzw. PCC, który stanowi zawsze 2% wartości nieruchomości. Natomiast jeśli chodzi o mieszkania z rynku pierwotnego (czyli kupowane prosto od dewelopera), należy zapłacić podatek VAT, który wynosi:
- 8% wartości nieruchomości
- 23% za lokal będący mikroapartamentem (mniejszy niż 25 mkw.)
A ile wynosi podatek od spadku mieszkania? Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od tego, po kim dziedziczymy mieszkanie. Jeśli otrzymaliśmy je w drodze spadku po rodzicach, małżonku lub rodzeństwie, będzie on nieco niższy, natomiast za każdym razem jest to wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.
Porady ekspertów, jak uniknąć wysokich podatków
Podatek od kupna mieszkania — jak uniknąć tej opłaty? Warto wiedzieć, że niektóre nieruchomości można nabyć bez opłacania podatku. To między innymi następujące sytuacje:
- zakup mieszkania bezpośrednio od spółdzielni – tylko wtedy, gdy zakupimy lokal z prawem spółdzielczym własnościowym: wówczas prawowitym właścicielem nieruchomości pozostaje spółdzielnia,
- nabycie nieruchomości od spółdzielni w ramach przetargu (po tym, jak wygaśnie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu),
- nabycie mieszkania komunalnego,
- nabycie mieszkania na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska.
Natomiast aby uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania ze spadku, wystarczy złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży odziedziczonego lokalu wydamy na własne cele mieszkaniowe w ciągu kolejnych 3 lat. To niekoniecznie musi być zakup nowego M — przepisy dopuszczają także wydatki związane z remontem lub przebudową posiadanego już mieszkania.
Jak uniknąć wysokich podatków przy zakupie mieszkania? Pewne możliwości w zakresie obniżenia tej kwoty mają osoby prowadzące działalność gospodarczą — pod warunkiem że będą ją prowadzić w nabytym lokalu. Przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, będą mogli go odliczyć. Nie masz własnej firmy? Możesz spróbować wpłynąć na zmniejszenie ceny mieszkania, negocjując ją ze sprzedawcą. Pamiętaj — im niższa cena mieszkania, tym mniejszy podatek zapłacisz!
Zakończenie
Wiemy już, jak uniknąć wysokich podatków przy zakupie mieszkania i na jakie koszty powinniśmy być przygotowani, gdy kupujemy własne M. A może potrzebujesz porady związanej z wyborem najlepszego mieszkania dla siebie? Skontaktuj się z nami — Bułgarska 59 to solidny i doświadczony deweloper Poznań, który realizuje nowoczesne inwestycje w poznańskiej dzielnicy Grunwald. Sprawdź koniecznie: