Kiedy powstaje wspólnota mieszkaniowa, jak ją założyć i jakie są korzyści z założenia wspólnoty mieszkaniowej? Poznaj wszystkie plusy i minusy w naszym artykule.
Gdy kupujemy mieszkanie, zyskujemy możliwość dołączenia do wspólnoty mieszkaniowej. Pojęcie to zapewne jest znane każdemu, kto posiada swoje M w budynkach wielorodzinnych. Czy jednak wiadomo, co dokładnie ono oznacza? Dlatego też na początek chcemy zadać najważniejsze pytanie: co to jest wspólnota mieszkaniowa?
Pierwsze mieszkanie dla młodych 2023 – kto może skorzystać z programu?
Wspólnota mieszkaniowa to nic innego, jak zrzeszenie właścicieli lokali mieszkalnych zlokalizowanych w jednym budynku. Jej założenie wiąże się zarówno z uzyskaniem pewnych praw, jak i obowiązkiem wykonywania określonych czynności każdego, kto posiada mieszkanie w danym bloku. I tak przykładowo wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, może także pozywać i zostać pozwana przez inny podmiot.
Wspólnota mieszkaniowa ponosi pełną odpowiedzialność za wszystko, co dotyczy wspólnych części nieruchomości (czyli np. klatki schodowe i ich otoczenie, elewacja budynku, dach, przyblokowy parking), natomiast każdy właściciel ponosi osobną odpowiedzialność za swoje mieszkanie.
Wspólnota mieszkaniowa — kiedy powstaje? Przeczytaj w dalszej części artykułu!
Obowiązek założenia wspólnoty mieszkaniowej
Kiedy powstaje wspólnota mieszkaniowa? Czy można ją założyć i w razie czego odwołać? Na pytanie: „wspólnota mieszkaniowa — jak założyć?” odpowiedź będzie nieco zaskakująca. Wspólnoty mieszkaniowej nie zakłada się — powstaje ona z mocy prawa. Kiedy musi powstać wspólnota mieszkaniowa? Dzieje się to wraz z chwilą, w której wyodrębniony zostaje pierwszy lokal mieszkalny i przeniesiono jego własność na osobę, która zakupiła mieszkanie od dewelopera, spółdzielni lub innego podmiotu realizującego inwestycję.
Tytuł członka wspólnoty mieszkaniowej automatycznie przechodzi na osobę, która przejęła lokal od właściciela budynku. Ze wspólnoty nie można się wypisać — rezygnacja z członkostwa następuje tylko wówczas, gdy sprzedamy mieszkanie i tym samym zrzekniemy się praw do niego.
Jak wygląda zarządzanie wspólnotą mieszkaniową? Wiele zależy tutaj od wielkości tego zrzeszenia, wyróżnia się:
- małe wspólnoty mieszkaniowe — składające się z maksymalnie trzech wyodrębnionych lokali. Wówczas każdy z członków ma obowiązek współdziałania w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej,
- duże wspólnoty mieszkaniowe — składające się z minimum czterech wyodrębnionych lokali mieszkalnych. Zarząd takiej wspólnoty można wówczas powierzyć firmie zewnętrznej, natomiast przy podejmowaniu decyzji dotyczących budynku i jego otoczenia wymagana jest zgoda większości właścicieli.
Korzyści z założenia wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa ma swoje plusy i minusy. Poniżej postaramy się omówić najważniejsze z nich.
Plusy:
- pełne prawo własności lokali — gwarantuje większe poczucie bezpieczeństwa i poczucie decyzyjności. Przykładowo, jeśli wspólnota będzie chciała zaciągnąć zobowiązanie wpływające na wszystkich mieszkańców, takie jak kredyt, nie będzie mogła tego zrobić bez zgody wszystkich członków,
- możliwość współdecydowania o ważnych sprawach dotyczących zagospodarowania budynku i jego otoczenia — potrzebny jest szlaban przy wjeździe na parking, a może przydałoby się odświeżenie koloru elewacji bloku? Takie decyzje wspólnota podejmuje wspólnie, a więc masz wpływ na to, co dzieje się w Twoim najbliższym otoczeniu,
- wpływ na wybór wykonawców, którzy zajmą się planowanymi remontami i naprawami — dzięki temu pojawia się możliwość wybrania tańszej, korzystniejszej oferty,
- mniej wymogów formalnych, niż w przypadku spółdzielni — wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku wyboru prezesa ani Rady Nadzorczej, a zarząd musi istnieć tylko w większych wspólnotach.
Minusem może być m.in. czasochłonność podejmowanych decyzji. Niektóre z nich wymagają znajomości prawa i poświęcenia dużej ilości czasu na zgłębienie poszczególnych przepisów. Dlatego też zarządzanie wspólnotą mieszkaniową warto powierzyć doświadczonej firmie zewnętrznej.
Zakończenie
Jakie są korzyści z założenia wspólnoty mieszkaniowej? Wiesz już, z czym wiąże się przynależność do wspólnoty mieszkaniowej i na jakie korzyści można liczyć. Chcesz decydować nie tylko o swoim mieszkaniu, ale także o jego najbliższym otoczeniu? Nie czekaj i zainwestuj we własne M prosto od dewelopera! Bułgarska 59 to doświadczony deweloper Poznań, który realizuje nowe inwestycje Poznań zlokalizowane w dzielnicy Grunwald.
Nowe mieszkania Poznań — koniecznie zobacz naszą ofertę!