Ostatnie mieszkania 3 pokojowe

SPRAWDŹ 98 MIESZKAŃ

Pierwsze mieszkanie dla młodych 2023 – kto może skorzystać z programu?

 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym taka zmiana lokatorska jest. Zwyczajowo nazywamy tak zmiany, jakie można wprowadzić w swoim mieszkaniu lub domu od dewelopera. Co ważne, chodzi o zmiany, których chce się dokonać jeszcze na etapie budowy. Mogą one dotyczyć na przykład układu ścian, rozmiaru pomieszczeń czy rozmieszczenia pewnych instalacji.

Wprowadzenie takich zmian wymaga jednak zgody dewelopera, który często może się na to zgodzić tylko pod warunkiem dodatkowej opłaty. Jednak niektóre z nich można zrealizować nieodpłatnie.

Pamiętajmy też, że im większa jest powierzchnia mieszkania lub domu, tym możemy sobie pozwolić na większe indywidualne modyfikacje. Jednak nawet jeśli nasze mieszkanie ma niewielki metraż, to i tak warto poprosić o opinię architekta wnętrz lub na podstawie własnego projektu ocenić funkcjonalność całego pomieszczenia.

Kiedy można wprowadzać zmiany lokatorskie?

Co jest możliwe w ramach zmian lokatorskich? Czego nie można robić?

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie zmian lokatorskich, musisz mieć świadomość tego, co one dokładnie mogą obejmować. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że niezależnie od etapu, na jakim znajduje się budowa, nie można wnosić o zmianę usytuowania ścian działowych. Stanowią one strukturalną część budynku i ich przesunięcie może powodować poważne problemy konstrukcyjne. Należy także pamiętać, że nie wolno modyfikować ani usuwać elementów konstrukcyjnych nośnych, takich jak stropy czy ściany piwniczne. Zmiana lokatorska najczęściej dotyczy dodania lub przesunięcia instalacji elektrycznych oraz wodnych.

Jeśli chodzi o możliwe zmiany lokatorskie u dewelopera, przygotowaliśmy ich zestawienie:

Instalacje elektryczne

Patrząc na układ pomieszczenia możesz dojść do wniosku, że w danym miejscu niezbędny będzie na przykład punkt oświetleniowy. Możliwe też, że z innego postanowisz zrezygnować. Jeśli chodzi o zmiany lokatorskie w tym zakresie, warto pomyśleć o tym, gdzie i z jakich urządzeń zamierzasz korzystać. Być może uwzględnienie w planie dodatkowego kontaktu pozwoli uniknąć związanych z tym problemów w przyszłości. Jeśli chodzi o wprowadzenie dodatkowych elementów instalacji elektrycznej, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Natomiast w przypadku chęci ich przesunięcia, zmiana wykonywana jest nieodpłatnie.

Instalacje wodne

Czy w ramach zmian lokatorskich możliwe są zmiany w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnej? Zmiana lokatorska może obejmować przesunięcie grzejników i innych urządzeń sanitarnych. Dzięki temu bez problemu urządzisz swoje mieszkanie dokładnie tak jak zechcesz – bez potrzeby rezygnowania z postawienia w wybranym przez siebie miejscu na przykład kanapy.

Ściany działowe

W przeciwieństwie do ścian nośnych, ściany działowe można swobodnie przesuwać lub całkowicie usuwać. Jeśli więc już na samym początku stwierdzisz, że wolisz jedno z pomieszczeń otworzyć na resztę mieszkania, warto to zgłosić jak najszybciej. Decyzja należy do generalnego wykonawcy i zależy od tego, na jakim etapie budowy jest dane mieszkanie.

Okna i drzwi

W przypadku zmian lokatorskich nie ma możliwości przesunięcia lub usunięcia bądź dodania okien. Gwarantujemy jednak, że kupując mieszkanie będące częścią inwestycji Bułgarska 59, którą wyróżnia duża liczba przeszkleń, możesz liczyć na odpowiednie nasłonecznienie całego mieszkania bez konieczności zmian lokatorskich na swoją prośbę.

Jeśli natomiast chodzi o drzwi to ich wymiana też nie jest możliwa. Ewentualnie możesz zdecydować się na zmianę drzwi lewych na prawe.

Jak widzisz, zmiany lokatorskie pozwalają zadbać o to, żeby kupione mieszkanie jeszcze bardziej odpowiadało Twoim oczekiwaniom. Możesz mieć pewność, że te, które deweloper Poznań wybudował w ramach inwestycji Bułgarska 59, spełnią Twoje potrzeby zarówno pod względem lokalizacji, jak i funkcjonalności! Zawsze jednak warto dopytać o możliwe zmiany lokatorskie.

Decyzja podjęta ? – Napisz do nas!

    *Wyrażenie zgód marketingowych jest niezbędne do wysłania formularza